Chorvatsko ubytování Chorvátsko Croatia accommodation Kroatien Ferienwohnung Croazia appartamenti Chorwacja wczasy nad morzem Horvátország apartman Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Croatia apartments

Chorvatsko dovolená MAKARSKA Chorvatsko

dovolená v ChorvatskuChorvatsko dovolena
MAKARSKA - Dalmácie Chorvatsko

mapa regionu
Nejznámější letovisko Dalmácie ležící v široké zátoce zhruba 60 km jihovýchodně od Splitu přímo na Jadranské magistrále – to je Makarska. Celá makarská riviéra je dlouhá 60 km a zahrnuje mnoho nádherných přímořských městeček jako jsou Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora a mnohé další.

Památky
Mezi významné památky patří především stavby z období vlády benátčanů. Je to barokní kostel sv. Filipa Neri z 18. století a také kostelík Sv. Petra ležící na stejnojmenném poloostrově. Tento kostelík byl původně zbourán Turky a následně obnoven v 17. století. Přesto ale kostelík něměl „lehký život“, protože byl v roce 1962 poničen zemětřesením a obnoven až roku 1992. Dominantou je katedrála sv. Marka z 18. století před níž je na velikém náměstí umístěna pozdně barokní fontána. V blízkosti se také nachází františkánský klášter z 15. století s nejrozsáhlejší sbírkou mušlí na světě.

Historie
Vzhledem ke své poloze i historii je město již od svého vzniku centrem této oblasti. První zmínka o tomto místě pochází z 4. století, přičemž existenci osady z tohoto období dokazují i četné arecheologické nálezy. Dnešní město tak leží na pozůstatcích římských a snad i pravěkých osad. V 7. století je oblast zabrána chorvatskou šlechtou, která jsou pak nazývána Neretvané (dle řeky Neretvy), přičemž okolo projíždějící lodě museli platit daň za bezpečný průjezd. V 13. století pak Neretvané upadají a u moci se v dalších stoletích postupně střídají kněží, bosenští vladaři, chorvatsko-uherští králové a Benátčané. Město se také stalo významným centrem benátsko-tureckých válek. První zmínka o jménu Makarska pochází z roku 1502, kdy bylo město pod vládou Turků, ti zde také v 16. století vybudovali obranný systém skládající se z obranných zdí a 3 věží, které měli město chránit před benátskými útoky. Roku 1681 připadlo město Benátkám a v té době také vzniká podoba města, která se dochovala dodnes – dochází k rekonstrukci po dlouhých válkách i k výstavbě barokních budov. Město pak ještě mnohokrát změní „majitele“, když roku 1797 připadne Rakousku, aby se již roku 1805 dostalo pod francouzskou nadvládu a po pár letech se znovu vrátilo k Rakousku. Počátky turistického ruchu ve městě sahají na začátek 20. století a právě letos se také slaví 100. výročí turistického ruchu v Makarské.

Dovolená
Makarska je také lázeňským střediskem a léčí se zde dýchací i pohybová onemocnění. Na zdejších proslulých oblázkovo–písečných plážích v borových hájích s postupným vstupem do moře jistě prožijete nádhernou dovolenou. Také příznivci sportu si zde přijdou na své při jachtingu, potápění, cyklistice či jeskyňářství. Ubytování naleznete v mnoha pohostinných soukromých apartmánech i zdejších hotelích. Zábavu si pak jistě užijete během festivalu Makarské léto v jehož rámci si můžete užít Rybářskou noc či Letní karneval. Celý festival je zároveň doprovázen mnoha koncerty, výstavami i dalšími kulturními akcemi.


Ubytování v Makarske a okolí

Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz