Chorvatsko ubytování Chorvátsko Croatia accommodation Kroatien Ferienwohnung Croazia appartamenti Chorwacja wczasy nad morzem Horvátország apartman Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Croatia apartments

Chorvatsko dovolená PULA Istrie

dovolená v ChorvatskuChorvatsko dovolena
PULA - Istrie Chorvatsko

mapa regionupočasí na 7 dní


Město
Na samé špičce istrijského poloostrova zhruba 120 km od hranic se Slovinskem a Itálií se nachází historické přístavní město s nádhernými památkami z doby antiky. Město s bohatou kulturní tradicí umístěné v dobře chráněné zátoce. Počet slunečních hodin za rok je tu 2 480.

Památky
Mezi jistě najzajímavější patří amfiteátr (arena) z 1. století, který je hned po tom římském považován za nejvelkolepější a je také nejzachovalejší a to přesto, že za vlády Benátčanů byl značně poškozen a byl využíván jako zdroj stavebního materiálu pro zdejší paláce. Zde se odehrávaly gladiátorské souboje či boje se zvířaty a měl kapacitu skoro 23 000 osob a jeho rozměry jsou vskutku úctyhodné (výška 32m, šířka 130m). Dalšími památkami jsou pak Zlatá brána z 1. století, která měla až do 19. století skutečně bohatě zlatem vykládaná vrata dále Augustův chrám také z 1. století, kde se nyní nachází výstava antického sochařství. Významnou památkou je i měststká radnice (původně Dianin chrám), Herkulova brána (s vytesanou hlavou Herkula), malé římské divadlo, Archeologické muzeum s dvojitou bránou z 2. století, monumentální pevnost Kaštel ze 17. století, kde se nyní nachází Historické muzeum Istrie či námořní hřbitov se 150 000 hroby rakouských vojáků.

Historie
Pověst o založení města je spojena s výpravou bájných Argonautů. K prvnímu osídlení této oblasti došlo již před více něž 3 000 lety, ale opravdového rozmachu dosáhlo město až pod vládou Římanů (italský název města je Pola). Od sedmého století je pak oblast osidlována slovany. Benátčané, pod jejichž správu město patřilo neprojevovali o něj velký zájem, zajímali se pouze o zdejší přístav, který byl spojnicí s Benátkami. V důsledku tohoto nezájmu proto postupně dochází k úpadku města, který je následován morem a dalšími nemocemi. V 17. století zde dokonce žilo pouze 600 lidí. Nový vzestup města je spojen s obdobím renesance a humanismu, kdy se do popředí zájmu dostávají antické památky města. Ty přitáhli do města množství umělců pro které se stala zdejší architektura vzorem pro další výstavbu. Spolu s pádem Benátek se město i celý Istrijský poloostrov dostává pod nadvládu Rakouska a s postupným rozvojem železnice přichází také rozvoj turistického ruchu, kdy do města zavítali všichni členové královské rodiny a v dnešní době jej navštěvují i světové celebrity typu Naomi Campbell či Luciano Pavarotti. Během 2. světové války bylo město vážně poškozeno bombardováním, ale po válce bylo obnoveno do původní krásy a stalo se největším městem tohoto regionu.

Kultura a zábava
Dnes má město bohatý kulturní program a to především během letní sezóny. Centrem těchto akcí pak často bývá amfiteátr, kde se odehrávají koncerty slavných umělců (Sting, Alanis Morrissete, Placido Domingo, Eros Ramazzotti, Pavarotti, Boccelli, Anastacia a mnozí další), filmový, divadelní a hudební festivaly. Najdete tu také mořské akvárium, množství diskoték a restaurací. Je zde možnost vyjížděk na koních, cartingu, potápění, windsurfingu či pravidelných panoramatických letů. V okolí se nachází mnoho krásných výletních míst a mezi nejkrásnější jistě patří národní park Brijuni se safari parkem.

Pláže a ubytování
Pláže jsou spíše kamenité, skalnaté a betonové, ale zato velice čisté a mnohé ze zdejších pláží mají ocenění za jejích čistotu „Modrou vlajku“. Teplota moře se v létě pohybuje v závislosti na měsíci od 22 do 26 stupňů a vládne tu příjemné středomořské klima. Ubytování je zde možné nalézt v mnoha hotelích, pensionech, kempech či soukromých apartmánech, z jejich nepřeberné nabídky si jistě vyberete.

Ubytování v Pule a okolí

Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz