Chorvatsko ubytování Chorvátsko Croatia accommodation Kroatien Ferienwohnung Croazia appartamenti Chorwacja wczasy nad morzem Horvátország apartman Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Croatia apartments

Chorvatsko dovolená do Chorvatska

dovolená v ChorvatskuChorvatsko dovolena




Doprava do Chorvatska

dálníční poplatky na cestách po Chorvatsku, mapa dálnic a silnic Chorvatska, aktuální ceny benzínu...

Autem do Chorvatska

mapa Chorvatsko dálnice
mapa Chorvatských cest






dálniční poplatky Chorvatsko

Pokuty za přestupky


Vzdálenosti mezi HR městy

Optimální trasy a náklady na cestu
Při cestách motorovými vozidly je bezpodmínečně nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelená karta), kterou na trase ČR - Rakousko - Slovinsko - Chorvatsko vyžadují policejní orgány všech států, kterými na cestě do Chorvatska projíždíte. Povolená rychlost na dálnici je 130 km/hod, na komunikacích označených pro provoz motorových vozidel je maximální rychlost 110 km/hod, na komunikacích mimo osady je maximální rychost 90 km/hod, pokud místní úpravou není stanoveno jinak. V osadách je povolena maximální rychlost 50 km/hod - pokud není místní úpravou stanoveno jinak. Na dálnicích je používání dětských sedaček povinné. V případě dopravní nehody je nutné, aby si majitel vozidla od policie vyžádal sepsání protokolu o nehodě a poškozeném vozidle. Bez tohoto dokladu není možné z Chorvatska vycestovat. V Chorvatsku je nově zavedena nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče (doposud povolená max. hranice 0,5 ‰), povinné používání mobilního telefonu s hands-free a povinná rozsvícená světla během dne. Nová dálnice Záhřeb - Split byla otevřena 26.6.05 - celková délka 380 km - mýtné pro osobní vozidlo 157 Kn = cca 650 Kč

LIVE WEB KAMERY
RupaLučko
live webcam live webcam

Mapy Chorvatska

mapa Chorvatska města mapa Chorvatska regiony mapa dálnice Chorvatska
mapa Chorvatska města mapa Chorvatska regiony mapa Chorvatsko dálnice
mapa Chorvatska ostrovy mapa Chorvatska parky mapa Chorvatsko
mapa Chorvatsko ostrovy mapa Chorvatsko parky mapa Chorvatsko

Informace k cestování

K cestě do Chorvatska je třeba platný cestovní doklad. Chorvatské orgány požadují, aby platnost cestovního dokladu byla minimálně na dobu pobytu na území Chorvatska. Občané České republiky nepotřebují při turistických cestách do Chorvatska vízum, pokud doba jejich pobytu nepřekročí 90 dnů. Při cestách za výdělečným účelem či za účelem studia je nutno požádat o odpovídající vízum chorvatské velvyslanectví v Praze. Na hraničním přechodu při vstupu do Chorvatska může být vyžadováno předložení stanovených finančních prostředků ve výši 100 EUR/den, v případě zájezdu pořádaného cestovní kanceláří 50 EUR/den (mohou se předkládat i platební karty, šeky či jiná konvertibilní valuta). Smyslem tohoto opatření se nezdá být jakkoliv omezovat příjezd turistů do Chorvatska. Příslušné orgány této pravomoce mohou vyžít například ve výjimečných situacích, např. v případě podezření z páchání trestné činnosti. V Chorvatské republice platí přihlašovací povinnost pro cizince, a to do 24 hodin po překročení státní hranice. Při ubytování v hotelu, kempu nebo soukromí zajišťuje přihlášení turistů ubytovatel. V ostatních případech se musí každý turista přihlásit individuálně na oddělení pro cizince policie Chorvatské republiky. Tato oddělení jsou v každé větší obci. Doklad o přihlášení je nutno pečlivě uschovat do doby opuštění území Chorvatska, neboť je velice často vyžadováno chorvatskými orgány při odjezdu ze země. Chybějící doklad o přihlášení je zdejší policií posuzován jako přestupek, který řeší Přestupkový soud peněžitou pokutou, případně vězením.

ceny potravin a služeb v Chorvatsku Dovoz potravin a nápojů do Chorvatské republiky je omezen na “přiměřené množství vzhledem k délce cesty a počtu cestujících”. Určení “přiměřenosti” je v kompetenci celních orgánů. To znamená, že větší množství dovážených potravin celní kontrola nemusí propustit, případně může požadovat zaplacení cla. Celní předpisy Chorvatské republiky povolují bezcelní dovoz předmětů osobní potřeby. Je možné bezcelně dovézt max. 200 cigaret nebo 20 doutníků, 1 l tvrdého alkoholu, 2 l vína nebo jiného obdobného alkoholického nápoje, 50 ml parfému. Toto opatření se nevztahuje na osoby mladší 17 let.

Na základě smlouvy mezi Českou republikou a Chorvatskou republikou o sociálním zabezpečení je občanům ČR poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče na účet příslušné české pojišťovny. Tento nárok se vztahuje na všechny věcné dávky, jejichž poskytnutí je nezbytné pro odvrácení ohrožení zdraví či života. K tomuto účelu je nutné si na pobočce příslušné české zdravotní pojišťovny vyžádat formulář CZ/HR 111, potvrzující nárok na okamžité potřebné věcné dávky při přechodném pobytu na území Chorvatska. Pokud nemáte formulář potvrzený Vaší českou pojišťovnou, bude od Vás při ambulantním vyšetření vždy vyžadována hotovost. Na základě mezinárodní smlouvy čeští pojištěnci vstupují do režimu platného pro chorvatské pojištěnce. Z toho vyplývá i nutnost platit spoluúčast ve stejné výši jako místní pojištěnci (15 - 50%)

Zpracovali jsme pro Vás také článek Přípravy na cestu do Chorvatska kde se dočtete veškeré potřebné informace před jízdou do Chorvatska.